Warto wiedzieć: Project Baseline

Szczególnie nam nurkom powinno zależeć na tym aby środowisko wodne było w jak najlepszym stanie. Grupa nurków z Florydy nurkująca  w jaskiniach kompleksu Wakulla Spring przez lata obserwowała postępującą degradację środowiska.

Posiadali zdjęcia, filmy, pomiary – zebrali to w jedną bazę danych i udostępnili światu. Dzięki temu istnieje ogólnodostępny, wiarygodny materiał porównawczy i można zobaczyć jak wyglądało dane miejsce dziesiąt lat temu a jak teraz. To o wiele bardziej przemawia niż słupki liczb z ilością metali ciężkich na wykresie. Łatwiej naciskać na lokalnych notabli poprzez dowody zrozumiałe dla wszystkich.

Nurkowie zrzeszeni w GUE ubrali to w dostępne dla wszystkich narzędzia i nazwali Project Baseline. Za pomocą tych darmowych narzędzi możemy prowadzić rejestrację zmian w środowisku.

Projekt składa się z dwóch zasadniczych części:

  • zbieranie materiału porównawczego z jak najdłuższego okresu czasu,
  • budowanie presji na władze lokalne w celu zintensyfikowania działań związanych z ochroną środowiska.

Więcej na ten temat znajdziecie tutaj. Jako Klub Nurkowy Nautica Poznań chcemy zainicjować Project Baseline na naszym terenie. Na początek pomiar przejrzystości wody w lokalnych, najczęściej odwiedzanych przez nas nurkowiskach: Jezioro Powidzkie, Kierskie. Nie chcemy aby projekt był ograniczony tylko do członków klubu ale zapraszamy do współpracy jak najwięcej osób. Chętnych do podjęcia działań prosimy o kontakt: forum.nautica@gmail.com  z tematem: Project Baseline.

Na początek poszukiwane są osoby, którym  stan środowiska wodnego nie jest obojętny i chcą działać aktywnie: do zaprojektowania i wykonania są narzędzia do pomiaru przejrzystości wody, które będą użyteczne dla nurków, uruchomienie narzędzi informatycznych, strony projektu, dyżurni do wpisywania danych.

Materiały:

One thought on “Warto wiedzieć: Project Baseline

Możliwość komentowania została wyłączona.